
Csehország és Szlovákia
Tankönyv
Munkafüzet
Térkép


Földrajzi atlasz általános iskolásoknak
Csehország és Szlovákia






Rokon nyelvű népek
A csehek és a szlovákok a nyugati szláv népek közé tartoznak. A nyelvük sokban hasonlít egymásra. A két nép történelme nagyrészt külön utakon járt, de a 20. század jelentős hányadában Csehszlovákia néven egy országot alkottak. 1993 óta önálló köztársaságként működnek.
Csehországban a népesség nagy többsége cseh.
A lakosság néhány százaléka morva nemzetiségűnek vallja magát. Szlovákiában a nagy létszámú
magyar kisebbség mellett a keleti területeken népes
cigány (roma) közösség él.
Dombok, hegyek
Csehországot hegységek koszorúja öleli körbe: északnyugatról az Érchegység, északkeletről a Szudéták, délnyugatról a Cseh-erdő és a Šumava, délkeletről pedig a Kárpátok.
A belső medencét két részre osztja a Cseh–Morva-dombság (1. ábra): a nyugati Cseh-medencére és a keleti Morva-medencére.
Csehország jelentős folyói közé tartozik az egészen az Északi-tengerig jutó Elba, valamint ennek mellékfolyója, a Moldva (Prága folyója).
Szlovákia területének nagy része az Északnyugati-Kárpátokban fekszik. Az ország délnyugati, Duna menti sávjában található nagyobb kiterjedésű síkvidék: ez a Kisalföld szlovákiai része.
A legjelentősebb szlovákiai folyók a Duna
mellékfolyói (például a Vág, az Ipoly és a Garam).
A Cseh–Morva-dombság lankái

Homokkő sziklák a Cseh Paradicsomban

A gazdasági élet sokszínűsége
A szántóföldi művelés számára Csehországban és Szlovákiában nem ideálisak a feltételek.
A domborzati viszonyok miatt az éghajlat hűvös, csapadékos.
Csehországban a művelhető területeken főképp takarmánynövényeket, valamint a sör alapanyagait, sörárpát és komlót termelnek (2. ábra).
A legtöbb mezőgazdasági termékből behozatalra szorulnak.
Szlovákiában a növénytermesztés a Kisalföldön
összpontosul. Elsősorban búzát, kukoricát, cukorrépát termesztenek.
A híres cseh ceruzagyár cégére

Szlovák autóipari cégek

Sörfőzde České Budějovicében

A helyben bányászott ásványkincsekből a cseh feldolgozóipar számos kiváló minőségű terméket állít elő. Az Érchegységben a színes- és nemesfémércek mellett barnakőszén is található. Az itt bányászott grafit az alapanyaga a híres cseh ceruzagyártásnak (České Budějovice) (3. ábra). A helyi kaolinból Karlovy Varyban porcelánt készítenek.
Brno, Csehország második legnagyobb városa a mezőgazdasági gépgyártás központja. Az autógyártásnak komoly hagyományai vannak az országban. A Škoda autógyár székhelye Mladá Boleslav.
Csehország nehézipari központja a lengyel határhoz közeli Ostrava. A Szudéták feketekőszenére települt iparvidéken folyamatos az ipari szerkezetváltás. A szlovák feldolgozóipar húzóágazata az autógyártás (4. ábra). Az összeszerelő üzemeket autóipari beszállítók sora látja el különböző termékekkel, így összességében az autóipar jelentős számú munkaerőt foglalkoztat. Szlovákia a világon az elsők között van az egy főre jutó autógyártást tekintve. A legtöbb külföldi befektető az ország nyugati részébe érkezett, a beruházások következtében a térség jelentős fejlődésen ment keresztül.
Az ország keleti részén Kassa a gazdasági élet központja. A nehézipar egykori üzemei nagyrészt bezártak, a régió gazdasági nehézségei csak lassan mérséklődnek (pl. magas munkanélküliség). Pozsony fejlődését rendkívül jó földrajzi fekvése is segíti. A szlovák főváros a Duna partján, Bécs közelében helyezkedik el.
Látnivalók tárháza
A városlátogatásokat kedvelők kiemelt célpontja
Európán belül Prága (5. ábra). A történelmi belváros és a hangulatos vendéglátóhelyek egyaránt vonzzák a látogatókat. Népszerű úti célok a
dél-csehországi kastélyok is. Szlovákiában középkori várak sora, síparadicsomok és túraútvonalak
várják a turistákat.
Pozsony

Prága

Játékos feladatok
Házi feladat
Munkafüzet 104. oldal 1. feladat
